První zmínka o fotbalu v Malenicích se datuje do doby okupace. Dne 1. září 1940 byl založen fotbalový oddíl SK Malenice, který hrál své zápasy na hřišti v Dolních Lčovicích. SK Malenice odehrál poslední zápas po válce dne 29. července 1945 proti SK Čkyně a vyhrál 6:1. V roce 1959, dne 26. června byl ustanovující schůzí založen TJ Sokol Malenice, který měl 55 členů. Pod vedením A. Hüttnerové převážně nacvičoval spartakiády až do roku 1979. Hrál se volejbal na místním hřišti a děvčata cvičila na školním dvoře a později v tělocvičně ZŠ.

V létě 1972 při TJ Sokol byl založen fotbalový oddíl mužů. Měl 20 členů a přihlásil se do okresní soutěže Strakonicka 1972/73. Začátek byl úspěšný, neboť oddíl skončil na 3. místě. Od roku 1973 se oddíl rozrostl o družstvo žáků a od jara 1974 i o družstvo dorostu. Po sezoně 1975/76 bylo rozpuštěno družstvo dorostu kvůli malému počtu členů a ze stejného důvodu v roce 1978 i družstvo žáků. Od roku 1981 se začal pořádat letní fotbalový turnaj, který pravidelně navštěvoval fotbalový oddíl ze SANOD PRAHA. Naše družstvo mužů zase jezdilo hrát na turnaj do Prahy. Po krátké odmlce se v roce 1992 konal 1. ročník Pouťového turnaje. Pravidelně (od roku 1993) jsme se zúčastňovali zimního turnaje v Hoslovicích až do jeho zrušení v roce 2006. Podvakrát bylo naše družstvo účastníkem zimního turnaje v Pracejovicích. V roce 1992 se podařilo postoupit do okresního přeboru Strakonicka. Nejvíce náš fotbalový oddíl proslavil obec v roce 1998 a následně i 1999, kdy vyhrál mezinárodní turnaj MOLDAVA CUP v Praze – Třeboradicích. Předtím ještě v roce 1994 stihl postoupit do krajské soutěže 1. B. třídy a v roce 1995 založil „B“ mužstvo mužů. Toto mužstvo bylo na jaře 2008 rozpuštěno pro malý počet hráčů. „A“ mužstvo odehrálo v krajské soutěži asi 5 let a poté sestoupilo do okresního přeboru Strakonicka, kde nyní hraje o přední příčky.

V roce 2006 se Sokolu podařilo získat dotaci na stavbu antukového hřiště pro volejbal, nohejbal, tenis apod. Následující rok 2007 získala dotaci obec Malenice a toto hřiště se přestavělo na víceúčelové hřiště s umělým povrchem a další hřiště s asfaltovým povrchem pro volejbal, nohejbal, tenis, případně jiné sporty. Na tomto hřišti jako první akce proběhl „Dětský den“ pro naše nejmenší, kde si zahráli převážně míčové hry. Poté následoval turnaj v nohejbale trojic, tenisový turnaj ve čtyřhře a v neposlední řadě jsme navázali na tradiční turnaj ve volejbale dvojic.

Nemalou součástí činnosti Sokola jsou brigády na údržbu a rozvoj sportovišť. V roce 1994 jsme vybudovali kiosek na občerstvení, který jsme poté rozšířili o přístřešek pro diváky. Dále se vybudovaly střídačky pro hráče, garáž na sekačku, kterou jsme zakoupili za přispění OÚ v roce 1997 a poté závlahy na fotbalové hřiště. Ve spolupráci s OÚ se provedla plynofikace fotbalových kabin a poté brigádně i generální oprava elektroinstalace. Obec nám též přispěla finančně na opravu okapů stržených vichřicí. Zrenovovali jsme zábrany za brankami, zábradlí okolo hřiště i nové lavičky pro diváky. Vlastními silami jsme upravili a oseli okolí víceúčelového hřiště. V roce 2013 dostal Sokol dotaci na rekonstrukci kabin. V rámci této rekonstrukce se ze společné sprchy a WC pro domácí a hosty udělalo samostatné sociální zařízení pro hosty. Přestavbou původního skladu a zmenšením vstupní chodby vznikly nové sprchy a WC pro domácí a rozhodčí. V důsledku tohoto rozdělení bylo nutno vybudovat novou venkovní i vnitřní kanalizaci, novou vodovodní přípojku a vnitřní rozvody teplé a studené vody. V celém objektu kabin se vyměnily vstupní dveře a okna. Kromě instalatérských prací, obkladačských prací a montáže oken a dveří byly všechny činnosti spojené s rekonstrukcí zhotoveny brigádně. Mimo dotovanou rekonstrukci zajistil OÚ zateplení podhledu v celé půdorysné ploše kabin a opravu poškozených šablon a hřebenáčů střešní krytiny.

Sokol Malenice aktivně spolupracuje s OÚ a ostatními složkami v obci při různých činnostech jako např.: masopustní průvod obcí, neckyjáda, stavění májky, úklid okolí obce, výsadba zeleně atd. Svojí sportovní činností týden co týden reprezentuje obec Malenice po širokém okolí.